9.04.2019 - 22:54

HESAP MAKİNESİ

HESAP MAKİNESİ

İşin matematiğine takılıp kalmayın. Bırakın hesap makinesini biz kullanalım. O kaç kalori ? Bu kaç kalori ? Bu keki yersem kaç kalori alırım ? Marulun kalorisi var mı ?... gibi sorularla sürekli karşı karşıya kalıyoruz. Asıl sormamız gereken sorular kaloriden ziyade bu benim vücudum için faydalı mı ? Sağlıklı mı ? olmalıdır. Ki bizim için ne sağlıklı ne sağlıksız hepimiz az çok biliyoruz. İşimize gelmiyor o ayrı konu J

Peki sağlıklı, faydalı besin dedik ama bunu nasıl anlarız ? Besinin sağlıklı olduğunu belirlemek için kalori önemli bir değerdir fakat tek ölçüt değildir. Besinin kalorisinin yanında içeriğine yani içerdiği su, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarlarına bakılmalıdır.

Genellikle sağlıksız yiyecekler yüksek kalorili olabiliyorken; belli bir miktar kalori içeren bir besin, kalorisiz bir besinden daha sağlıklı olabilir. Bunu basit bir örnekle anlatmak gerekirse:

1 çay bardağı şekersiz çayın kalorisi sıfır kabul edilirken, 1 çay bardağı sütün kalorisi yaklaşık 57 olarak kabul edilmektedir. Fakat süt bizim için daha besleyici ve doyurucudur. Çünkü protein, vitamin, mineral içeriği açısından zengindir. Gördüğünüz gibi kalori her şey demek değildir. Bu nedenle yediklerinizin kalorilerine değil besleyicilik değerlerine odaklanın.