9.04.2019 - 22:32

POLİKİSTİK OVER SENDROMU

POLİKİSTİK OVER SENDROMU (PCOS)

Nedir ?

Hormonların anormal bir şekilde üretilmesi sebebiyle; yumurtalıkta kist oluşumuyla karakterize bir bozukluktur.

Kadınlarda en sık karşılaştığımız hormonal bozukluktur. Kadınların yaklaşık % 5-10’ unda görülmektedir.

Polikistik over sendromu tanısı konmuş kişilerin yaklaşık % 50’ si obezdir.

Yapılan çalışmalarda polikistik over sendromu tanısı alan kişilerin % 50-70’ inde insülin direncine de rastlanmaktadır. Fakat insülin direncinin polikistik over sendromunun nedeni mi yoksa sonucu mu olduğu tam olarak bilinmemektedir. Yani polikistik over sendromu ile insülin direnci arasında bir kısır döngü mevcuttur.

Nedenleri ?

Başta genetik olmak üzere; hareketsiz yaşam, obezite, hızlı kilo alıp-verme, hormonlu gıda tüketimi, paketli gıda tüketimi, doğum anomalileri olarak sayılabilir.

Belirtileri ?

Obezite, adet düzensizliği, adet olmama, tüylenme, akne, saç dökülmesi, kısırlık gibi belirtiler göstermektedir.

Beslenme Tedavisi ?

Kişiye özgü sağlıklı beslenme planı + yeterli su tüketimi + düzenli fiziksel aktivite üçlü kombinasyonu ile birey sağlıklı kilosuna düşürülmeli ve sağlıklı kilosunun korunması sağlanmalıdır.

Polikistik over sendromundan veya insülin direncinden dolayı kilo kaybında zorluklar yaşanacağından bu süre zarfında sabırlı olunmalıdır. Kilo verme sürecinde sağlıklı bireylerden daha fazla çaba sarf etmek gerekeceği unutulmamalıdır.

Tüm bu olumsuzluklara rağmen güzel haber: % 5’ lik bir kilo kaybı bile polikistik over sendromunun belirtilerini azaltmaktadır. Yani 100 kilo iseniz vereceğiniz bir 5 kilo bile polikistik over sendromunun size verdiği rahatsızlıkları azaltacaktır.