9.04.2019 - 21:59

HER ŞEYİYLE SU

HER ŞEYİYLE SU

Su; insanın yaşamını sürdürebilmesi için oksijenden sonra gelen en önemli ögedir. İnsan besin almadan haftalarca yaşamasına karşın; susuz ancak birkaç gün yaşayabilir. Vücut suyunun %10’u yitirildiğinde insan yaşamı tehlikeye girer.

Vücudumuzun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42-71 arasında değişmektedir. Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde vücudun su oranı yüksektir. Yaş ilerledikçe vücudun suyu azalarak yerini yağa bırakır.

Suyu Neden İçmeliyiz ?

Çünkü suyun vücudumuzda birçok işlevi vardır:

1-Besinlerin sindirim, emilim ve hücrelere taşınmasında görevlidir.

2-Besin ögelerinin vücutta kullanılması sonucu oluşan zararlı atıkların taşınıp dışarı atılmasında görev alır.

3-Vücut ısısının denetiminden sorumludur.

4-Eklemlerin kayganlığının sağlanmasında görevlidir.

5-Elektrolitlerin taşınmasını sağlar.

Suyu Ne Kadar İçmeliyiz ?

Vücudumuzun günlük su ihtiyacı; yaş, cinsiyet, boy, ağırlık, fiziksel aktivite, hastalık gibi durumlara göre değişiklik göstermekle birlikte yaklaşık genel olarak 2-2.5 litredir. Özelleştirmek gerekirse;

35 ml x Vücut Ağırlığı

Formülünden yani kilonuz ile 35 i çarparak günlük su ihtiyacınızı ml olarak hesaplayabilirsiniz.

Örneğin 60 kg ağırlığındaki bir bireyin günlük su ihtiyacı 2100 ml yani yaklaşık 2 litredir.

90 kg ağırlığındaki bir bireyin günlük su ihtiyacı ise 3150 ml yani yaklaşık 3 litredir.

Gördüğünüz gibi arada 1 litrelik bir fark oluştu. Buradan anlıyoruz ki diyetimiz gibi su tüketimimiz de bize özgüdür.

Ayrıca sıcak havalarda, fiziksel aktivite yapıldığında, fazla proteinli ve tuzlu yiyecekler tüketildiğinde, ateşli hastalık durumlarında vücudun su ihtiyacı artmaktadır.

İçtiğimiz suyun yeterli olup olmadığını idrar rengimizden anlayabiliriz. İdrar renginin koyulaşması, su ihtiyacının karşılanmadığının göstergesidir. İdrar renginin açık, sarı renkte hatta şeffaf olması yeterli su içtiğinizin göstergesidir.

 

Suyu Nasıl İçmeliyiz ?

1-Su iki üç yudumda dinlenerek içilmelidir.

2-Su midenin doğru pozisyona gelip suyu önce alıp daha sonra bağırsağa göndermesi için oturarak içilmelidir.

3-Çok soğuk veya çok sıcak olmadıktan sonra içilen suyun sıcaklığının bir önemi yoktur. Vücudumuz içilen suyu vücut ısısına getirmektedir.

4-Suyun içerisine tarçın, zencefil, elma, limon, portakal, nane, maydonoz gibi meyve ve sebzeler eklemeyi suyu sade bir şekilde tüketemeyenlere önermekteyiz. Ki suya bir aroma kazandırarak içimini kolaylaştırsın. Ödem atıcı su olarak da bunu nitelendirenler vardır. Fakat sizin ödeminizi asıl atacak olan şey sudur.

5-Fazla tüketilen çay ve kahve kafein içeriğinden dolayı diüretik (idrar söktürücü) etki gösterip vücuttan daha fazla su atımına sebep olmaktadır. Yani fazla çay-kahve tüketimi içtiğiniz suyu da vücuttan atmaktadır. Bu sebeple günlük çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırın. Bunu günlük 4-5 çay bardağı çay ve 1-2 fincan kahve olarak sınırlandırabilirsiniz.

6-Ayran, sade soda, şekersiz komposto gibi su haricindeki sıvılar günlük ihtiyacınız olan belli bir miktar suyun haricinde tüketilebilir.

7-Meyve suyu, meyveli soda ve gazlı içecekleri hiç tüketmiyorsunuz varsayıyorum.

8-Suyu öğünlerden sonra değil de önce veya öğün esnasında tüketin ki midede yer kaplayarak tokluk hissi oluştursun ve daha az yemenizi sağlasın.

Su İçemeyenlere Tavsiyem

1-Öncelikle su içmek için susamayı beklemeyin. Suyu bir şekilde hayatınıza yerleştirin.

2-Uyandıktan sonra ve uyumadan önce birer bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

3-Öğünlerden önce 1-2 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

4-Her saat başı 1 bardak su içmeye çalışın.

5-Evinizde veya iş yerinizde baş ucu sürahilerine yer verin.

6-Çantanızda, arabanızda su şişesi bulundurun.

7-Suyu sade içemiyorsanız içerisine tarçın, karanfil, zencefil, limon, portakal, nane (hangisinin tadını seviyorsanız) ekleyerek suya aroma kazandırıp içimini kolaylaştırabilirsiniz.

8-Su tüketiminizi engelleyen ve kafein içeriğinden dolayı vücudunuzdan fazla su atımına sebep olan çay ve kahve tüketiminizi sınırlandırın. Günlük 4-5 çay bardağı çay, 1-2 fincan kahve olarak sınırlandırabilirsiniz.

9-Kahve ve çay tüketimini sınırlandıramayanlar su tüketimini artırmak için çay ve kahvenin yanında büyük bir bardak su içebilirler.

10-Dışarıda olup lavabo ihtiyacını gidermek mümkün olmayacağından dolayı su içemiyorsanız günlük su tüketiminizi eve geldikten sonra tamamlamaya çalışın.