3.11.2019 - 05:31

Gazlı İçeceklerden Vazgeçemem Diyenlere

Gazlı içeceklerin zararları uzmanlar tarafından sürekli tartışma konusu olmuştur fakat buna rağmen koladan, fantadan, gazozdan vazgeçemeyenlerin, onlarsız asla sofraya oturmam diyenlerin, günde litreyle gazlı içecek tüketenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta.

Koladan örnek verecek olursak bugün dünyada saniyede 8 bin, yılda ise 252.288.000.000 (252 milyar 288 milyon) kutu Coca Cola tüketiliyor. Yani dünyanın Coca Cola tüketimi, kişi başına ortalama 36 kutu civarında seyrediyor. Pepsi ve diğer yerel markaların tüketimleri de hesaba katıldığında, yıllık kişi başı ortalama 200-250 kutuluk tüketimi ortaya çıkıyor.


Kola ve Diğer Gazlı İçecekler Zararlı Mı?

Uluslararası Klinik Dergisi bir makalede aşırı gazlı içecek tüketmenin kandaki potasyum seviyesini ciddi derecede düşürüp hafif zafiyetten ciddi kas felcine kadar değişen sağlık problemlerine neden olduğunu yayınlandı.

Günde 3 litre kadar kola içtiği tespit edilen hamile bir kadın, yorgunluk, iştah kaybı ve devamlı kusma şikâyetleriyle kliniğe başvurdu ve yapılan kalp muayenesi sonucunda da potasyum düşüklüğünden kaynaklandığı düşünülen düzensiz kalp atışları kaydedildi. Kolayı içmeyi bırakmasıyla kısa sürede eski sağlığına kavuştuğunu gözlemleyen uzmanlar bu vakaların özel vakalar olmadığını kola içen herkeste görülebileceğini belirtti.

Yunanistan’daki Ioannina Üniversitesi’nden Dr Moses Elisaf da gazlı içeceklerin içinde yer alan glukoz, früktoz ve kafeinin aşırı tüketiminin hipokalemi adı verdiğimiz kanda potasyum azlığına sebep olduğunu ve obezite, şeker hastalığı, kemik problemlerine de yol açtığını dile getirdi.

Ayrıca asitli içecekler üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu bu tür içeceklerin ağız PH'sını etkilediği bulunmuş. Bu PH değişikliğinin de dilde duyu kaybına, ağız içerisinde bakteri üremesine uygun ortam hazırladığı tespit edilmiş.

Sadece 1 su bardağı normal gazlı bir içecekten günlük şeker ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünürsek, daha fazlasının enerji tüketimimizi nasıl arttırdığını tahmin etmek hiçte zor değil. Bu yüzden gazlı içeceklerden gelen enerji çeşitli aktivitelerle yakılmadığı takdirde 1 yılda kızlarda 7 erkeklerde ise 12 kilo artışa neden olabiliyor.

Gazlı içecekler içildikten 20 dakika sonrasında kan şekerimizin aniden yükselmesine neden olur ve vücut bunu dengelemek içinde pankreastan salgılanan insülin miktarını arttırır, insülinin fazla salgısı da göbek çevresindeki yağlanmanın artışına neden olur. 

Ayrıca gazlı içecekler bağımlılık yaptığından dolayı her susadığınızda su yerine bu içecekleri içmeye başlayabilirsiniz. Bunu önlemek içinde yemeklerinizin yanında kola, fanta, gazoz tüketmek yerine ayran veya cacık tercih edin. Yemek sonrasında hazımsızlık problemi yaşıyorsanız, asitli bir içecek tüketme ihtiyacı duyuyorsanız illaki, madensuyu için. Yemek öncesi ve sonrasında mide hacminizin doldurup gazlı içecekler içme ihtiyacınızı bastırmak için 1’er su bardağı su içmeyi deneyin. Gün içinde de taze sıkılmış meyve suları tercihleriyle de kendinizi bu zararlı içeceklerden uzaklaştırın.