9.04.2019 - 23:27

EKMEĞİ KESTİĞİ HALDE ZAYIFLAYAMAYANLAR

Diyet konusu açıldığında en çok duyduğum cümlelerden olur kendileri :

‘Ekmeği kessem zayıflarım aslında’ ya da ‘Ekmeği de kestim ama kilo veremiyorum’

Zayıflamak için ekmeği kesmenize yani hayatınızdan çıkarmanıza gerek yok. Sadece ekmeği fazla tüketiyorsanız azaltmanız yani ihtiyacınızdan fazlasını tüketmemeniz gerekmektedir.

Size kilo aldıran veya kilo vermenizi engelleyen fazla ekmek tüketiminiz olmakla birlikte ekmek yerine tükettiğiniz yiyecekler de olabilir. Ekmeği kestim deyip de yediğiniz börek, pilav, makarna, kısır, kek, gevrek, poğaça, simit gibi yiyecekleri bir düşünün. Ekmek yemediğiniz zamanlarda bunlardan yiyorsunuz değil mi ? Üzgünüm ama bu saydıklarım birer sebze çeşidi değil. Tıpkı ekmek gibi undan yapılıyorlar. Ve ekmekle kıyasladığımızda ekmek bunlardan daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Neden mi ?

1-Ekmek vitamin ve mineral açısından zengin olduğundan daha besleyicidir.

2-Ekmek sizi bunlardan daha uzun süre tok tutacağından daha doyurucudur.

3-Bunların içerisine ilave edilen yağ ve şeker ekmeğin içerisine eklenmediğinden ekmek kalori bakımından daha masumdur.

Ekmeği hayatınızdan çıkarın demediğimiz gibi pilav, makarna, börek tüm bunları da hayatınızdan çıkarın diyemeyiz. Pilav yeme, böreği hayatından çıkar diyerek yasaklarla dolu bir diyet uygulamıyoruz ki kilolarımızdan hızlı değil kalıcı olarak kurtulalım. Miktarına ve tüketim sıklığına dikkat ederek diyetimizde hepsine yer verelim. Fakat bunların ekmeğin önüne geçmesine izin vermeyelim. İlk tercihimiz ekmek olsun.