3.11.2019 - 05:16

Antidepresanlar Yerine Omega-3

Son yıllarda yapılan araştırmalar, antidepresan ilaçlar kullanmak yerine günlük diyetimizle düzenli ve yeterli miktarda Omega-3 yağ asidi almanın depresyon tedavisinde daha doğal ve başarılı bir yöntem olduğunu kanıtlıyor.

Gereksinimine anne karnında başlanan ve yaşlılık dönemi de dâhil, yaşamımızın her evresinde, vücudumuzun ihtiyacı olan Omega-3 yağ asitleri, vücudumuzda üretilemediği için dışardan besinler yolu ile alınması gereken önemli bir bileşendir. 

Bağışıklık sisteminden kalp-damar, beyin gelişiminden göz, eklem sağlığına kadar vücudun hemen hemen her sisteminde görev alan Omega-3 yağ asitleri, sinir sistemi sağlımızın korunmasında da görev almaktadır. Bu yüzden sinir sisteminde oluşabilecek herhangi bir hasarın önlenmesi açısından güvenilir alım düzeylerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

30 Ocak 2011 tarihinde NATURE NEUROSCİENCE dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bilim adamları fareler üzerinde yapılan deneylerle, nörolojik rahatsızlıklarda omega-3 yağ asitlerinin mekanizmasını anlamaya çalışmış, sonrasında ise bireylere uygulanan başka çalışmalarla bu mekanizmanın nasıl çalıştığı gözlemlenmiş ve depresif davranışlar gösteren, depresyon tedavisi gören kişilerin beyindeki omega-3 yağ asit düzeylerinin düşük olduğu saptanmış. Hastalara dışarıdan ek olarak omega-3 kapsülleri verildiğinde ise hastalıklarında anlamlı azalmalar olduğu belirlenmiş.

Birçok ülkeyi kapsayan çok merkezli bir başka araştırmada ise gebelik boyunca omega-3 ten zengin besinler tüketen veya omega-3 kapsülleri kullanan anne adaylarının doğum sonrası depresyon belirtilerinin diğer anne adaylarına göre daha düşük olduğu kanıtlanmış.

Odaklanma ve hafıza üzerinde ki olumlu etkileri de klinik çalışmalarla ispatlanan omega-3 yağ asitleri, 3 aylık düzenli alımlarda 3 yıllık bir beyin gelişimi gösterebiliyor. Nörolojik bağlantıların merkezi olan beynimizin gelişimi de sinir uçlarındaki iletimlerin doğru algılanması açısından çok önemlidir. Bu yüzden kendimizin olduğu kadar gelişme çağındaki çocuklarımızın da ruhsal sağlıkları için yeteri kadar omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmelerine özen göstermeliyiz.


Omega-3 Hangi Besinlerde Bulunur?

En iyi kaynaklarından biri yağlı balıklar olan omega-3, koyu yeşil yapraklı sebzelerde, keten tohumunda ve cevizde, fındıkta, bademde de oldukça fazla miktarlarda. Haftada 2-3 kez balık tüketmek, günde 2 tam ceviz yemek ve semizotu, ıspanak, taze fasulye gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerden öğünlerimizde tercihlerde bulunmak omega-3 ihtiyacımızı karşılamak için yeterli olacaktır.

Fakat besinlerin hiçbir zaman hastalıkları da tek başına tedavi edemeyeceğini, hastalıklara yakalanmadan önce yeterli ve dengeli, çeşitliliği bol beslenme alışkanlıklarını öncelikle kendinize sonrasında ise çevrenize kazandırmanızı öneririm.